Psie zaprzęgi bez śniegu?

Często pytają nas, jak trenujemy gdy nie ma śniegu. Oczywiście nie leniuchujemy w tym czasie. I to nie tylko, kiedy zima jest tak niełaskawa jak w tym i zeszłym roku. Aby psy miały odpowiedni poziom wytrenowania, należy ćwiczyć ich wydolność i kondycję przez cały rok. Jak więc trenujemy, kiedy nie ma śniegu? Na specjalnych wózkach zaprzęgowych.

psie zaprzęgi

Oczywiście specyfika jazdy na wózku różni się od jazdy na saniach. Wózek toczy się, więc ma znacznie mniejszy opór niż sanie. Możemy więc dopiąć do niego mniejszą ilość psów aby pojeździć. Nieco łatwiejsze są również skręty na wózku, bo oprócz balansu ciałem, możemy też wspomóc się kierownicą. Jednak nie należy sądzić, że za pomocą kierownicy uda nam się sterować psim zaprzęgiem- przecież to właśnie psy ciągną wózek i tak samo jak w saniach reagują na komendy maszera. Więc kierownica tylko ułatwia maszerowi wejście w zakręt samego wózka- kierunek i tak nadają psy.

fot. Aleksandra Zinkiewicz
fot. Aleksandra Zinkiewicz

Hamowanie z kolei trudniejsze jest na wózku niż na saniach. Kiedy naciskamy hamulce w wózku, koła zatrzymują się. Kiedy więc jedziemy zbyt szybko, może okazać się, że mimo, że zatrzymaliśmy koła wózka, psy ciągną nas dalej, na zablokowanych kołach.

Oczywiście wózki zaprzęgowe bywają różne. Na powyższych zdjęciach widzicie rekreacyjne wózki trzykołowe. Na takim wózku raczej nie przewieziemy dużego ciężaru, ale jest na tyle lekki, że pociągną go nawet 2 psy.

Oprócz wózków trzykołowych, mamy także lekki wózek czterokołowy. Na tym wózku można już przewieźć niezły ładunek. Często użytkujemy go również na pokazach i imprezach integracyjnych, ponieważ pozwala on przewieźć klienta w roli pasażera, a czasem nawet dwóch 🙂

Wózek czterokołowy jest mniej skrętny od trzykołowego, dlatego podczas wypraw psimi zaprzęgami, klientom, którzy jadą w roli maszerów, dajemy do użytkowania wózki trzykołowe. Oprócz lekkich wózków użytkujemy również ciężkie wózki treningowe. Taki wózek waży ok. 50 kg i bardzo dobrze przygotowuje psy do oporów, które będą musiały pokonywać zimą, ciągnąc sanie.

Tak więc podsumowując- bardzo lubimy śnieżne zimy, ale treningi na wózkach są konieczne, aby dobrze się do takiej zimy przygotować. Jest to też inny rodzaj przygody, wcale nie mniej atrakcyjny. Zapraszamy więc na wyprawy psim zaprzęgiem- nie tylko zimą 🙂

Zobaczcie, jak to wygląda na wózkach: 

Przeczytaj też:

Czy husky może mieszkać w bloku?

Jakie oczy ma husky?

Reklamy

Autor

PrzystanekAlaska.pl

Zajmujemy się rekreacyjnymi treningami psów zaprzęgowych. Organizujemy treningi dla psów ras północnych, ale również zajęcia, wyprawy i wycieczki z psimi zaprzęgami. Dodatkowo organizujemy też spotkania pomorski dogtrekking o nazwie NaviDog.pl Zapraszamy do kontaktu! www.PrzystanekAlaska.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s