Lider zaprzęgu a samiec alfa- jaka jest różnica?

Często zadawane jest nam pytanie, jaka jest różnica między liderem zaprzęgu a samcem alfa. Różnica jest znacząca i postaramy się ja pokrótce wytłumaczyć. Oczywiście może zdarzyć się, że jakiś pies lub suczka spełnia jednocześnie obie te role, tak jak to miało miejsce w przypadku Bony w naszym stadzie, jednak najczęściej są to dwie zupełnie odrębne jednostki.

Samiec Alfa– to najsilniejszy samiec w stadzie, zarówno fizycznie jak i psychicznie. Jest to również ojciec większości stada. W zaprzęgu z kolei może biegać w ostatniej parze- bo siła fizyczna i psychiczna nie oznacza wcale, że ten pies ma zdolności do bycia liderem zaprzęgu. W naszym stadzie pierwszym samcem alfa był Kobuk, kolejnym był jego syn- Eskimo, który przejął rolę samca alfa po śmierci Kobuka. Obecnie na tej pozycji w stadzie znajduje się Sioux- adoptowany przez nas pół malamut pół husky.

Warto tu dodać, że podobna hierarchia dotyczy suczek. Samicami alfa w naszym stadzie były kolejno Bona, Syberia a obecnie jest to Tatanka.

przystanekalaska

psie zaprzegi

Lider Zaprzęgu– to pies, który rozumie komendy kierunkowe wydawane przez maszera i chce je wykonywać. Żeby to lepiej wytłumaczyć, trzeba dodać, że psim zaprzęgiem kierujemy za pomocą głosu. Oznacza to, że nie ma w stosunku do psów żadnych środków fizycznej kontroli. Sterujemy tylko poprzez wydawanie komend do psa, który jest przypięty na przodzie zaprzęgu, czyli właśnie do lidera. Zdolności liderskie są tematem wrodzonym, czyli jest to talent, który dany pies posiada lub nie. Kiedy już takie zdolności są, naszą rola jest wyszlifować je i doprowadzić do perfekcji. Bardzo ważnym elementem jest również to, żeby ta rola przewodnika była dla lidera prawdziwą pasją i przyjemnością. W naszym zespole pierwszą liderką była Bona, następnie jej miejsce zajęła Adhara (córka Bony). Kolejnym i  zarazem najlepszym liderem był syn Bony- Bunsen. Następnie jego miejsce zajął Szary- kolejny syn Bony. Obecnie Szary już raczej nie biega, jego miejsce parę lat temu zajęli Whitey oraz Falco.

Obecnie sprawdzamy Jaskiera i Jenota- dwóch synów Szarego, którzy mają szansę mieć w sobie wspaniałe liderskie geny przekazywane od początku naszej przygody z psimi zaprzęgami.

Zajrzyj także na naszą stronę- tam trochę psiego humoru 🙂 klik

Reklamy

Autor

PrzystanekAlaska.pl

Zajmujemy się rekreacyjnymi treningami psów zaprzęgowych. Organizujemy treningi dla psów ras północnych, ale również zajęcia, wyprawy i wycieczki z psimi zaprzęgami. Dodatkowo organizujemy też spotkania pomorski dogtrekking o nazwie NaviDog.pl Zapraszamy do kontaktu! www.PrzystanekAlaska.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s