Psie zaprzęgi – inna forma rekreacji

Bardzo często ludzie pytają nas, w jakich zawodach bierzemy udział. Odpowiadamy wtedy, że w żadnych. Nie to, żebyśmy byli jakoś bardzo przeciwni- nawet zimą 1999/2000 braliśmy udział w zawodach maratońskich. Jednak to właśnie wtedy przekonaliśmy się, że to nie jest nasza bajka i że nie jesteśmy w stanie połączyć tych dwóch form psich zaprzęgów- czyli sportowej, tudzież zawodniczej, i rekreacyjnej.

przystanek alaska psie zaprzegi

 

Dlaczego tak jest? Trening do zawodów ma na celu wygraną, bądź też zajęcie jak nawyższego miejsca. Dlatego psy muszą być trenowane pod kątem rozwijania jak największych prędkości. Niestety kłóci się to z naszą ideą zajęć i wypraw psimi zaprzegami. Dzieje się tak dlatego, że psy które są bardzo szybkie są po prostu „za mocne” do tego, aby dać do prowadzenia zaprzęg złożony z takich psów naszym klientom. My musimy kłaść ogromny nacisk przede wszystkim na bezpieczeństwo, a co za tym idzie, na precyzję skrętów i posłuszeństwo naszych psów. Stąd w naszym cyklu treningowym praktycznie w ogóle nie ma treningów szybkościowych. Skupiamy się na treningach wydolnościowych, siłowych, a przede wszystkim- technicznych. Prowadzi to do możliwości zorganizowania przejażdżek i wypraw, podczas których nasi klienci mogą sami bezpiecznie powozić psim zaprzęgiem w roli maszera.

 

 

wyprawa psim zaprzegiem

Drugim powodem jest to, że psy, które mają wygrywać i być najszybsze w zawodach muszą być tez w odpowiednim wieku i sprawności fizycznej. My z racji ograniczonej ilości miejsca w kojcach możemy mieć naraz tylko pewną liczbę psów. Więc powstaje pytanie- co zrobić z psami starszymi i już niekoniecznie sprawnymi? Nasz rekreacyjny system treningowy pozwala psom biegać w zaprzęgu dużo dłużej niż w zaprzęgach sportowych. Po zakończeniu kariery biegacza zostają oczywiście u nas w stadzie i znakomicie sprawdzają się w dogoterapii oraz w zajęciach z dziećmi.

dogoterapia psie zaprzegi

 

Kolejnym, już niezależnym od samych systemów treningowych powodem naszego ukierunkowania na rekreację jest to, że chcielibyśmy bardzo przybliżyć wszystkim psie zaprzęgi i przekonać do różnego rodzaju aktywności z psami. Nie tylko zaprzęgowymi. Z tego też powodu jedynymi zawodami, w jakich bierzemy udział są zawody w dogtrekkingu.

Jeśli więc razem z nami chcielibyście przeżyć przygodę z psimi zaprzęgami- zapraszamy! A w ramach przybliżenia tematu polecamy zimowy film z naszą ekipą 🙂

 

 

 

Reklamy

Autor

PrzystanekAlaska.pl

Zajmujemy się rekreacyjnymi treningami psów zaprzęgowych. Organizujemy treningi dla psów ras północnych, ale również zajęcia, wyprawy i wycieczki z psimi zaprzęgami. Dodatkowo organizujemy też spotkania pomorski dogtrekking o nazwie NaviDog.pl Zapraszamy do kontaktu! www.PrzystanekAlaska.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s